Národná hrozienková rezerva (alebo zlé zákony)

Autor: Lukáš Martoš | 6.4.2015 o 16:30 | (upravené 25.4.2015 o 13:22) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  16x

Národná hrozienková rezerva už vyše 65 rokov dohliada na cenu sušených hrozienok v USA - zhabaním bez náhrady.

Ako vznikol tento štátom vynucovaný kartel?

Počas druhej svetovej vojny boli sušené hrozienka jednou so zložiek stravy amerických vojakov v zahraničí. Po skončení vojny ich armáda samozrejme prestala kupovať a ceny šli prudko dole. Na vyriešenie tohto problému vytvorila americká vláda Národnú hrozienkovú rezervu. Funguje tak, že každý rok zabaví časť úrody, ktorú potom buď exportuje, dodá do škôl alebo nimi nakŕmi dobytok. Teoreticky by to malo viesť k menšej ponuke, vyšším cenám a väčším ziskom pre farmárov. Podobné Národné rezervy v USA existovali pre mandle, čerešne a iné plody. Lenže tá hrozienková je posledná, ktorá zotrvala.

Lenže jeden farmár sa vzbúril a v roku 2002 prestal odovzdávať svoju úrodu. Odvtedy stihol nazbierať 650 000 dolárov na pokutách a celá vec sa dostala až na americký najvyšší súd. A vyzerá to tak, že hrozienkový kartel je asi naozaj protiústavný.

Ak Národnú hrozienkovú rezervu naozaj zrušia, bude to znamenať efektívnejšie fungovanie trhu a nižšie ceny pre spotrebiteľov. Ale tak trochu pochybujem, že sa ostatní pestovatelia svojmu kolegovi, ktorý to dohnal až na súd, poďakujú. Kartely totiž neprežívajú 65 rokov bez toho, aby neboli pre zúčastnených aspoň čiastočne výhodné.

Každopádne ide o krásny príklad toho, ako môžu zákony a inštitúcie vytvorené na vyriešenie jedného konkrétneho problému pretrvať naozaj dlho, aj keď už nie sú opodstatnené. A dobrý dôvod, prečo by zákony mali mať časovo obmedzenú platnosť (tzv. sunset clause).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?